Niemiecka firma K.A. Schmersal GmbH powstała w 1945 roku. Początkowo Kurt Andreas i Ernst Schmersal zajmowali się projektowaniem i produkcją podzespołów do wind, a później, w 1947 roku, rozpoczęli produkcję wyłączników elektromechanicznych.

Podczas boomu gospodarczego lat pięćdziesiątych także firma Schmersal doświadczyła dynamicznego wzrostu. Bazując na konkretnych potrzebach klientów oraz mając na uwadze zmieniające się standardy, firma rozwijała swoją ofertę, aby stać się wkrótce kompetentnym partnerem dla niemieckich konstruktorów maszyn i ciągów produkcyjnych.
Oferta obejmowała już wówczas najszerszy na świecie program wyłączników elektromechanicznych i urządzeń elektronicznych dla przemysłu.

Firma o początkowo rodzinnym charakterze przeistoczyła się w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych w grupę firm operującą na całym świecie. Schmersal przejął w 1994 roku firmę steute (Löhne), a w 1997 roku firmę Elan (Wettenberg). Zakłady produkcyjne koncernu istnieją dziś także w Brazylii i w Chinach.

W roku 2004 Heinz Schmersal został wyłącznym akcjonariuszem firmy K.A. Schmersal GmbH.

W 2005 firma steute odłączyła się od holdingu. Zmieniono też główne obszary działalności. Od 2005 roku skupiła się ona na trzech kierunkach:

  • Bezpieczeństwo maszyn
  • Automatyka przemysłowa
  • Osprzęt do dźwigów osobowych i towarowych

Dziś grupa Schmersal należy do światowej czołówki producentów systemów bezpieczeństwa i osprzętu łączeniowego dla przemysłu. O jakości urządzeń może świadczyć fakt, że głównymi ich odbiorcami są tak wymagające rynki zbytu jak amerykański i japoński.

Firma Schmersal-Polska jest wyłącznym przedstawicielem firm Grupy Schmersal na rynku polskim. Pod obecną nazwą istniejemy od 1998 roku kiedy to oddzieliliśmy się od firmy Nowimex, reprezentującej firmę Schmersal (oraz kilka innych firm zagranicznych) od początku lat dziewięćdziesiątych.

Jako przedstawiciel grupy na rynek Polski oferujemy nie tylko gotowe systemy bezpieczeństwa oparte na niezwykle bogatej gamie produktów ale również pomoc w analizie ryzyka oraz doborze systemu odpowiedniego dla konkretnej aplikacji czy urządzenia.